Už je to 70 roků.
194505, Veverská Bítýška, konec druhé světové války.
Vzpomínky tehdy už téměř jedenáctiletého kluka.
TÁTU TO ZASYPALO
Občas bylo slyšet vzdálené dunění. Prý bombardují Vídeň. Jednou bylo o hodně hlasitější – bombardovali Brno, kde tehdy pracoval náš táta. Naštěstí se večer nezraněn vrátil, ale měl namále. Letecká puma prolétla střechou, explodovala na schodišti a to zavalilo vchod do protileteckého krytu, kam se zaměstnanci firmy Bauunion stihli schovat. Vzduchu prý měli dost a brzy je hasiči vyprostili.
PODIVNÝ VOJÁK
Zjevil se neočekávaně. Právě nás nikdo nebombardoval a nebylo dokonce slyšet ani jednotlivé výstřely. Měl zvláštní uniformu a pušku s neobvykle dlouho hlavní. Promluvil, ale neznělo to česky. Určitě jde o Rusa či Ukrajince. Chtěl od party vyděšených kluků vědět, zda ve vsi jsou Němci. Snažili jsme se mu vysvětlit, že stále ještě Němci a ukazovali, kudy by mohl co nejrychleji zmizet.
Překvapil nás. Chtěl pouze jehlu a nitě. Přivedl jsem ho domů - dostal co chtěl. A my žasli. Přišíval si na rukáv jakýsi plátěný nápis a Němců se nebál. Má strach jen z Rusů. Bojoval na německé straně, pod velením generála Vlasova a „vlasovce“ že Rudoarmějci neberou do zajetí. Kdesi za lesem prý jeho jednotku postříleli. Jen on se zachránil a pár dalších, o jejichž osudu nic neví.
Takové bylo moje první setkání s příslušníkem státu, který nám přinášel osvobození - po šesti letech trýznivé okupace.
POCUKROVANÝ KRAJÍC
Šli kolem našeho domu, směrem k hájovně a jeden z nich mne požádal o chleba. A mohl prý by být tlustě namazaný sádlem a silně pocukrovaný. Máma se trochu divila tomu cukru, ale dva krajíce jim připravila. S poznámkou, že pokud snad krmíme nepřátele Velkoněmecké říše, koledujeme si o popravu. Nikdo nás ale neudal a od té doby si občas krajíc nesolím, protože cukr je energeticky vydatnější. J
PSTRUZI
Potravinový příděl možná stačil na přežití, ale masa bylo málo a táta měl moc rád ryby. Pstruhů byl v té době plný potok. Říkalo se, že jde o revír brněnského gestapa. Když táta spiklenecky mrknul, vzal jsem bicykl a z dvacet minut byl pstroužek na pánvi. Znal jsem místo, kde stačilo lehnout na břeh a z pod kořene jen kořist vyjmout. Pod můstkem u Brázdovy vily bývaly dokonce parmice, pod jezem u stavidla jsme jednou nabírali jakési říční ryby do koše na brambory a o kus níže marně usilovali o obrovitou štiku, která přitáhla s nimi. Kořeny olše jí zachránily život. Bylo to pytláctví, anebo odbojová činnost? J
SABOTÁŽ.
Do velké zahrady u Jarošova mlýna najela německá vozidla. Já obdivoval zejména pásový motocykl. Vojáci maskovali techniku větvemi stromů a vybídli nás ke spolupráci. Dobrodružství však mohlo skončit tragédií. Můj nový kamarád, původem Rakušan, který neměl rád Němce mi podal pár skleněných střepů a ty jsme vkládali na volné plochy mezi maskování. Tohle prý piloti ruských stíhaček rozhodně nepřehlédnou.
PILOTŮV OMYL.
Skupina kluků a děvčat sledovala souboj stíhaček, které se občas objevily nad Tejkalovým mlýnem. Potom se ale jedna oddělila a letěla směrem na nás. Z křídel jí šlehali plamínky a já vkřikl „ona hoří!“. Nehořela. Do svahu za námi dopadly výbušné střely a my se rozprchli jak vrabci. Cestou jsem ze země sebral jakési plačící malé děcko a skončili jsme ve sklepě prvního domu, který měl otevřená vrátka. Můj rakouský kamarád zapomněl na češtinu a poctivě odříkal německý „Otčenáš“. Pilot asi uviděl záblesk optiky dalekohledu a útočil na německou protiletadlovou baterií.
ZEMLJANKA V DEŠTI
Poctivá zemljanka asi vypadá jinak. Tohle byl pouze větší zářez ve svahu, narychlo vykopaný, přikrytý větvemi jehličnanů. Rodiče se snažili udržet děcka v teple a v noci začalo pršet. Nikdy bych nevěřil, jak může být obyčejná peřina tak těžká.J
NOČNÍ POPLACH
Jednou jsme spali na půdě chlévů u Veselých. Probudila nás tříšť střešních tašek. Nikdo by nevěřil, jak rychle lze projít střechou a zalehnout za zdí pod strání. Asi to ale byla jen náhodně zbloudilá kulometná dávka a nikomu neublížila.
KAMENY Z NEBE
Hukot leteckých motorů a výbuchy bomb mne nasměrovaly za fošny, kterými si pan Veselý chránil okna domu. Odtud mne ale vytěsnila jakási žena, šílená strachem. Muži křičeli „lehnout na zem“! Tož jsem si lehl na záda a koukal vzhůru. Docel nízko přeletělo pár letadel a padaly bomby. Jedna z nich přistála v potoce, asi 50 m od nás a z nebe začaly padat kameny. Když zavřu oči, stále jeden z těch balvanů vidím. Byl obrovský a zdálo se, že padá přímo na mne. Strach jsem měl o tátu. Podílel se na organizaci zásobování lidí v údolí Bílého potoka a kde byl v době náletu jsme nevěděli. Krčil se prý pod smrky u plotu Blochova rybníku, a protože i tam pršelo kamení, hlavu si chránil sešitem s tvrdými deskami. Je zvláštní, že asi nikdo nebyl zraněn. Dokonce ani Němci, kteří měli jakési velitelství v hájovně, před níž byla obrovská díra po bombě, která budově téměř zlikvidovala střechu. Ostatní padaly do strání po obou stranách klikatého údolí a krátery po nich jsou tam asi dodnes. Pouze dvě byly opravdu nebezpečné. Ta u hájovny a ta „moje“.
BUNKR VE SKÁLE
Ve stráni nad jezem, poblíž statku Mirka Veselého jsou skály. Dospěláci pokáceli pár stromů a zastřešili jakousi proluku mezi balvany. Pár metrů od bunkru byla široká svislá spára, do které se vešli dva malí kluci. Kdo lezl první, byl na tom hůře. Kamarád mu vlastně stál na hlavě. Když ale poblíž začalo cosi vybuchovat, fakt nám to nevadilo. Možná však protestoval jezevec, který měl obyvák ještě o patro níže. K bojišti přivrácený svah není správné místo pro úkryt před střelami a když v noci poblíž dopadlo pár min či granátů, rychle jsme se odstěhovali.
MASKOVANÁ KOZA
Obyčejná, bílá, bezrohá. Hodně zvědavá a mlsná, ale hlavně - příliš nápadná na bojišti.
Prcháme z lesů, kde jsme chtěli přežít přechod fronty. Z jednoduché "zemljanky" nás však po pár dnech vyplavil liják, i les byl terčem minometných granátů, údolí zažilo děsivý nálet a nebylo co jíst.
Podle zpráv ze vsi není válečná vřava až tak strašná. Občas shoří nějaký barák – prozatím jenom pár mrtvých civilistů. Přežít prý se dá i v opevněném sklepu.
Měli jsme takový. Výdřevou podepřený strop a pytli s pískem obložená okénka. Na bramborách a uhlí mohlo nocovat až 11 lidí.
Ale zpět k té koze. Dostal jsem ji na starosti a věděl cosi o maskování. Vždyť už mi bylo skoro 11 roků! Na dohled byla německá i ruská kulometná hnízda – mohla upoutat pozornost střelců, ohrozit tátu, mámu, 2 mladší sourozence. Omotal jsem svou kozí dámu provázkem, za něj nastrkal zelené větvičky a vedl ji z lesa domů korytem potoka. Kýžený efekt se nedostavil. Kdosi uviděl zamaskovanou věc v pohybu a spustil palbu. Už dlouho jsem tak rychle potokem neutíkal a koza neprotestovala. V chlévě pak s chutí sežrala maskování.
MALIČKÁ TETA.
Granát z minometu dopadl mezi náš dům a blízkou stráň. Jedna ze střepin prorazila 5 oken a vylétla na dvůr. Za třetím oknem, u sporáku, stála teta Marie z Brna. Měla opravdu štěstí. Pokud by byla o pět centimetrů vyšší, střepina by jí prolétla hlavou.
PROŠTŘÍLENÁ KOŠILE.
Na našem hnojišti ležel jakýsi zakrvácený hadr. Teta mi prozradila, že jde o košili německého vojáka, kterého jeho kamarádi ošetřovali v naší kuchyni. Měl prý 7 děr od kulek ze samopalu v zádech, ale noc přežil a ráno ho odvezli jinam.
VÁLEČNÁ ARCHEOLOGIE.
Jedna z min dopadla na krajnici cesty pod mlýnským náhonem a odhalila kamenem kryté koryto strouhy, která zřejmě kdysi odváděla část vody z náhonu do potoka.
KOČKA A MYŠ
Z jednoho místa lesa nad „Šanghají“ bylo vidět až k „Borovičkám“. K nim se od Bítýšky blížil německý tank a tankisté hráli podivnou hru s pilotem ruské stíhačky. Když se letadlo blížilo tak zastavili a vyskákali, když přeletělo, jeli dál. Pilot to nakonec vzdal, asi mu došla munice.
HANIČKA.
Otec nekouřil, ale příděl cigaret neodmítal. Dostávala je moje učitelka klavíru. Měl jsem ji rád a ještě více její malou dcerku Haničku. Obě jsem ztratil, když na dům kde bydleli padla bomba. A málem jsem přišel o tetu a sestřenici, jejichž domek , tak jako blízká Orlovna , vyhořel do základů. Ve sklepě, kde bomba zabila Haničku prý zahynulo dost lidí. Přežil prý ale pan Novák, který do sklepa nešel.
PŘÍBUZNÍ VYHOŘELI.
Procházkovi bydleli v domku poblíž Orlovny a ten sdílel její osud. Shořel při bombardování.
RUDOARMĚJEC
9. května, snad těsně po svítání kdosi zakřičel „Jsou tady Rusi“. Byl ale pouze jeden. Kráčel po polích od Oberreiterova statku k Šanghaji a my mu běželi vstříc. Všichni si na něj chtěli sáhnout až kdosi mu otevřel „patrontašku“ . Náboje jsem posbíral a vojákovi předal. Byly jiné než měli Němci. Vítání přerušil výbuch. Granát přiletěl asi od Lažánek a dopadl asi 200m od nás. My padli k zemi, Rus se jen trochu pootočil. Snad už je opravdu konec války.
RUMUNI
Na silnici od Boroviček k Bítýšce se objevila kolona povozů tažených koňmi a potom, na louce vedle pily podivní vojáci. Snědí jak Cikáni, se zkříženýma nohama ve vyrovnaných řadách, na ploše asi 10 x 15m a stejně pečlivě vyrovnané jsou před nimi bandalíry a pušky. Pouze velící důstojník stál a pravděpodobně své mužstvo káral. Nerozuměl jsem mu ani slovo, prý to byli Rumuni.
MRTVÝ BEZ OBLIČEJE
Ležel na svažité lesní cestě. Civilista – možná už převlečený voják. Chybělo mu půl obličeje, boty i doklady. Potůček krve byl snad 4 metry dlouhý a všude mouchy.
Byli jsme 3. Jeden měl vojenskou polní lopatku a nejstaršímu bylo 13 roků. Dospělí se ještě lesa báli a měli jinou práci.
Mezi kořeny nejbližšího stromku hloubíme hrob. V 50 cm dochází síly....
Lidské tělo bez života je opravdu těžké. Do tvaru kříže svazujeme dvě větve....
Nikdy se nepodařilo zjistit kdo byl ten muž. Snad prý nějaký Polák.
Později kdosi nad hrobem postavil kamennou mohylu. Stojí tam asi dodnes.
BUTYLKA
Přišli ke splavu a chtěli „butylku“. Běžel jsem domů a přinesl hrnek s pitnou vodou. Smáli se a ukazovali na rezatý džbán v mlýnské strouze. Dostali džbán a začali do něj střílet. Jakoby jim ta válka začala chybět anebo nevěděli co s náboji.
Musím ale uznat, že ti dva ruští důstojníci stříleli přesně.
ZAJATEC
Tři ruští vojáci a jeden místní „partyzán“ kdesi zadrželi německého vojáka. Vedli ho kolem Bílého potoka do Bítýšky. Potkali jsme skupinku před hájovnou právě ve chvíli, kdy známý místní rváč, tentokrát s rudou partyzánskou páskou na rukávu, trval na tom, že zajatec musí být popraven a harašil s uzávěrem své pušky. Až jsem se lekl, jak na něj jeden z Rusů zařval a málem zastřelil jeho.
PADÁKOVÁ VĚŽ
Stála v polích „Na Stráži“, ale Němci ji k výcviku parašutistů asi nikdy nepoužili. Po osvobození obce Rudou armádu byla velikým lákadlem pro odvážné. Na vrcholu měla otočné rameno – takový mělký ocelový profil, z jehož konce viselo k zemi ocelové lano. Proč se nepřiznat. Cestou k němu jsem absolvoval po kolenou a dost jsem se bál. Po schodech dolů se muselo jít opatrně. V jenom místě chybělo pár dřevěných stupňů a jakýsi Brňák prý pád na zem nepřežil. I lano prý pak na někoho spadlo.
PYROTECHNICI
Věděli jsme o každé díře v zemi, ve které byla nevybuchlý granát z minometu. Některé z nich jsme vykopali či vypáčili sami a nosili je do svých skrýší. Pyrotechnik – profesionál to věděl a vyzvedl si nás ze školy, abychom mu prozradili co víme. Když jsme šli z lesa, máma se ptala co to v tom proutěném koši neseme. Řekl jsem pravdu, že nevybuchlé granáty a miny. Málem zkolabovala, slíbila nevídaný výprask, ale až prý ten koš položíme a vrátíme se domů. Pyrotechnik se určitě dobře bavil.
POZOROVATELNA.
Nevybuchlou a nepoužitou novou munici z okolí statku rodiny Oberreiterových jsme nanosili na konec Slešťůvky . Pyrotechnik nás poslal na padákovou věž, abychom odtud pozorovali výbuch. Když nastal, zdálo se mi, že pár střepin letělo nebezpečně blízko. Ale rána to byla řádná. Pan Rampula asi riskoval příliš. My své amatérské pokusy přežili, profesionál později zahynul.
„MÝDÝLKA“.
Němci se snažili zničit i most přes Svratku na Tišnovské, ale povedlo se jim to jen částečně. Asi polovina trhaviny byla pouze rozhozena a dno řeky bylo poseto žlutými kostkami ekrazitu. Brzy jsme přišli na to, že po zapálení hoří čadivým plamenem, jako smůla. Výborný zdroj tepla pro likvidaci elektrických rozbušek. Dali jsme několik kostek na dno těžkého litinového hrnce, na ně pár rozbušek a škrtli sirkou. Hrnec plaval po potoce a najednou děsná rána. Netušili jsme co se stalo a marně hledali ten hrnec. V potoce bylo jen malé kovové střepinky a až později nám došlo, že explodovala ta neshořelá „mýdla“. Život nám asi zachránily kmeny olší, za kterými jsme stáli, ale odnesla to okna naší verandy. Už podruhé. J
POLNÍ LOŽNICE
Na kraji lesa od Oberreiterových ke Hvozdci byly zákopy a bunkry. V jednom z nich jsme našli matrace, peřiny, hrnec sádla a dokonce i chleba. U jiného byl místo dveří jakýsi „těžký“ pytel. Proč těžký? Nahmatali jsme ruční granáty a dovnitř nevstoupili. Možná to byla výbušná nástraha.
RUKSAKY
V křoví na mezi u lesa jsme našli dvě „zavazadla. V krabicovité torně s teletinou bylo vše pečlivě uspořádáno. Své poutko měl kartáček na zuby, pečlivě složené spodní prádlo, atd. Tím druhým byl jakýsi celtový pytel, jehož obsah byl přehledný po vysypání. Mně se zdál praktičtější ten ruský pytel. J
BANDEROVCI
Spolužáci z Lažánek přišli do školy dost vyděšení. Skupina ozbrojených mužů jim zabavila svačiny. Pan učitel to hlásil četníkům, ale ti se do vyšetřování nehrnuli. K výslechu žáků došlo až za 3 hodiny a teprve potom se šli podívat na místo přepadení. V té době byli Banderovci už zaručeně „mimo dostřel“. Odpočívali asi nad „Šanghají“, kde jsme druhý den našli pár nábojů, papíry a cigaretové nedopalky..
BOMBA.
Přerazila kmen stromu, dopadla na bok, a proto asi nevybuchla. Přivedli jsme k ní pyrotechnika. Přiložil jakousi malou nálož, zapálil šňůru a máme prý se jít schovat . Běželi jsme do sklepa u paty protější stráně a nebyla to asi správná volba. Neměl dveře a když to bouchlo, tlaková vlna nás trochu přimáčkla na zeď.
VÝPRASK
Při práci s trhavinami jsme se opravdu snažili chránit „civilisty“. Když se jistý pan stavitel nečekaně objevil na cestě k hořícímu ohni, ve kterém byla nevybuchlá mina a ještě cosi, řekl mu šestiletý hlídač, aby šel jinudy, anebo počkal. Dostal pohlavek a pán šel dál. Byl naštěstí ještě dost daleko, když to bouchlo. Děsně se asi lekl a stěžoval si ve škole. Pan ředitel měl jasno. Když se to stalo na Šanghaji, tak v tom má prsty Arnošt. Přerušil vyučování, škola nastoupila na dvoře, a protože se náhle ztratily všechny rákosky, musel jsem si přinést z ředitelny stativ od fotoaparátu, kterým mne vzápětí řádně ztrestal, přestože vinen byl vlastně pan stavitel.
PANZERFAUST
Kdo a odkud tu trubku s hlavicí přinesl už nevím. Prý je ale dost nebezpečná – při střelbě s ramene se někdy trhá. Tož jsme ji uvázali k borovici na Babkách a dlouhým provazem nutili k odpálení. Pokus byl přerušen v okamžiku, kdy tah za spoušť natočil střelu proti nám. Naštěstí byla asi špatně natažená. Kdosi prý ji pak odpálil, do skalní stěny na břehu Svratky.
KORDY Z HRADU
Pilnější občané asi „zachraňovali“ historické předměty z hradu Veveří a i mezi kluky kvetl výměnný obchod. Starobylý kord za ještě starší „ládovačku“, atd. Když jsme nakonec i my hrad navštívili, byl skoro prázdný. Na svazích pod okny ležela torza nábytku a porcelánu. A nepodařilo se nám chytit kavku, jichž bylo na půdách plno, a kterou jsme chtěli naučit mluvit.
Z TIŠNOVA MÁLEM PĚŠKY
Na tišnovském nádraží prý stojí vlak plný německých stíhaček. Přijeli jsme tam na bicyklech, opřeli je o plot a vlezli do kabiny nejbližšího Messerschmitta. Moc se nám líbily palubní přístroje …. a naše bicykly se líbili ruskému vojákovi. Byl neúprosný a asi se přitom i dobře bavil. Místo prosby „Пожалуйста, верните велосипед“ jsme málem děkovali „Спасибо верните велосипед“. Kola nám na ruském velitelství vyprosil až český četník. Už byla připravená k odsunu a my museli napřímit řídítka, přemontovat pedály a strhat papír, kterým voják chránil svou válečnou kořist proti poškození. Montážní klíče nám naštěstí nezabavil.
EXHUMACE
Když na ty okamžiky vzpomínám, čichová paměť vybaví odporně nasládlý pach smrti. Z amplionu na věži kostela zněla opakovaná výzva o pomoc při vyzvedávání těl padlých rudoarmějců, ale do té práce se nikdo nehrnul. Akci velící ruský voják nakonec konstatoval, že oni za nás umírali a naštvaně vystřelil směrem k ampilionu. I já se raději rychle vzdálil.
ŠKOLA VE VILE.
V době, kdy se opravovala válkou poničená škola nás vzdělávali v průchozích pokojích vily vedle Jarošova mlýna. Rád vzpomínám zejména na kouzelné honičky o přestávkách. Přes všechny třídy , které neměly zvláštní vchody. J
VÁLKA JE ODPORNÁ ZÁLEŽITOST A UŽ PO NÍ OPĚT KDOSI TOUŽÍ.