Prezentace projektu občanského sdružení PODNĚTY.CZ
Účel projektu
Projekt NÁRODNÍ DATABÁZE OBČANSKÝCH PODNĚTŮ (NDOP - REGISTR OBČANSKÝCH PODNĚTŮ)) se týká problematiky řízení a organizace práce v institucích veřejné a státní správy. Jeho realizace má politikům i úředníkům zajistit dostatek informací od spoluobčanů a zjednodušit postupy jejich zpracování. Institucím i občanům má šetřit čas, peníze a „nervy“. Veřejně přístupná databáze občanských podnětů a reakcí na ně má přispět k dosaženívyššího podílu obyvatel a hostů Česka (EU?) na správě obcí, měst i státu. Lze očekávat podrobné a průběžné „mapování“ problematiky regionů, a proto dostatek podkladů pro krátkodobá i strategická plánování. Podněty pro starostu jednoho města mohou být inspirací k preventivnímu opatření ve městě jiném, atd. Vzdáleným cílem je „obec a stát téměř bez podnětů“ - kde vše funguje jak má. V první fázi jde o vyšší technologickou i věcnou úroveň neformální, levné a účinné komunikace mezi občany, politiky a úředníky všech úrovní. O využití projektu v obci rozhoduje tajemník (případně zastupitelé) – po dohodě s o.s.PODNĚTY.CZ . Rozhodnutím vlády či parlamentu se nová komunikační technologie a jejím prostřednictvím průběžně aktualizovaný "REJSTŘÍK OBČANSKÝCH PODNĚTŮ" může stát součástí informačního systému správy ČR (EU?).
Podstata projektu
NDOP má být souborem internetových databází podnětů obyvatel a hostů jednotlivých měst a obcí Česka. Projekt vznikl v podstatě ze stejných důvodů, které kdysi vedly ke zřízení veřejně přístupných národních databází vynálezů a průmyslových vzorů. Ty dnes umožňují komukoliv systematicky využívat poznatky tvůrčích osobností. Technologie NDOP zrychluje provádění optimalizačních rozborů (oddělování „zrna od plev“) a přispívá tak k vyšší kvalitě řízení obcí, regionů a státu. Do značné míry eliminuje nižší profesní úroveň a intuici začínajících politiků či úředníků. NDOP v přehledném uspořádání zachovává „zkušenost generací“. Ta je přístupná každému uživateli internetu. Projekt by proto měl zaujmout nejenom manažery správy obcí, měst a krajů, ale i ministry, poslance, senátory, komisaře EU,ombudsmana, politology, historiky a zejména pedagogy. Ty je třeba k účasti na realizaci projektu v regionech a k výchově „podněcovatelů“ opakovaně a účinně motivovat.
DEFINICE PODNĚTU
Podnět v NDOP je velmi stručný, srozumitelný, konstruktivní, mravně nezávadný, reálně a efektivně uskutečnitelný PŘÁTELSKÝ POKYN („objednávka“) k nápravě nebo pro ocenění stavu, za který spoluobčanům odpovídá politik, nebo vedoucí instituce veřejné služby. Může být anonymní.
Popis technologie
1.) Občan nekritizuje, nežádá ani si nestěžuje. Má dodat údaje potřebné k řešení problému, který zjistil. Do internetového formuláře serveru www.podnety.cz napíše:
a) KDE (slovní popis místa vady lze upřesnit využitím nabídky serveru www.mapy.cz)
b) KDO (jména a elektronické adresy kompetentních jsou na webových stránkách obcí, na www.portal.gov.cz, na www.statnisprava.cz a na www.volby.cz )
c) CO, PROČ, případně JAK by měl udělat .
Po odeslání podnětu se zobrazí text potvrzení. Jeho součástí je č.j. podnětu, které vyjadřuje čas vložení podnětu - s přesností vteřin. Dle č.j. nachází svůj podnět zejména jeho autor.
2.) Správce - "cenzor" (obecního či regionálního) segmentu NDOP podnět zatřídí. Subjektivně přitom posoudí zejména: a) poměr očekávaných realizačních nákladů k výnosům, b) odhadne naléhavost řešení, c) „oznámkuje“ stav problému, d) upřesní kompetentní instituce, e) označí oblasti, do které problematika podnětu patří. Proto může kdokoliv (využitím specifického vyhledávače) oddělovat důležité od méně důležitého - v desítkách tisíc kombinací postupů třídění. Doporučené (optimální) nastavení parametrů je barevně (červeně) zvýrazněno. Zatřídění lze aktualizovat.
3.) Kompetentní rozhodují o tom zda, jak a kdy bude podnět realizován. S autorem podnětu zpravidla nejednají i když nezůstal v anonymitě. Zprávu o úrovni realizace odesílají prostřednictvím příslušného internetového formuláře. Po odeslání se zobrazí text potvrzení.
4.) Text zprávy o průběhu realizace podnětu vloží správce segmentu NDOP na web, pod text podnětu. Tam si ho může přečíst každý občan.
5.) Realizaci lze snadno urgovat . Nejlépe upozorňováním kompetentní instituce na existenci konkrétního podnětu.Tato metoda se osvědčuje a je blízká petici či referendu. Účinnou formou urgence je žádost o informaci k realizaci podnětu dle zákona č. 106/1999 Sb. ( Zvažuje se přidání funkce „hlasování o podnětu“.)